środa, 19 lutego 2014

To trzeba zobaczyć. Ciekawe miejsca w Berlinie.

Jest parę miejsc, które trzeba odwiedzić, by móc powiedzieć, że  było się w Berlinie. Na szczęście większość miejsc, które trzeba zobaczyć leży niedaleko siebie :)
Trasa, którą uważam za najlepszą prowadzi od Wieży telewizyjnej do Reichstagu. Spokojnie da sie przejść w ciągu jednego dnia :). Na trasie są wszystkie ważniejsze punkty Berlina.


Zapraszam także na moją stronę na Facebooku - Moje Miasto Berlin


1. Wieża telewizyjna. (Fernsehturm)







































Wieża telewizyjna jest najwyższym obiektem w mieście, mierzy 368 m. Widoczna jest z prawie każdego miejsca w Berlinie. Została wzniesiona przez władze NRD i miała stanowić symbol przewagi socjalistycznej społeczności. Dziś jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem w stolicy Niemiec, rocznie odwiedzanym przez 1,2 miliona ludzi z 86 krajów. Żeby dostać się na taras widokowy (200 metrów nad ziemią) trzeba kupić bilet i przejechać się windą. Przejazd trwa niecałe 40 sekund, więc błyskawicznie jesteśmy  na miejscu. Widok na panoramę Berlina z wieży jest zachwycający, a jeszcze lepszy ze znajdującej się piętro wyżej restauracji z obrotowym pierścieniem, który w ciągu 30 minut wykonuje jeden obrót wokół własnej osi. Dodatkową atrakcją w tej restauracji jest muzyka na żywo. Naprawdę przyjemnie oczekuje się na zamówienie, słuchając gry na pianinie.
Restauracja ta jednak nie należy do tanich, więc jeśli sami płacimy za rachunek to kawa i deser będą.najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie musimy być zbyt oszczędni, to warto skusić się na obiad czy kolację w tym miejscu, ponieważ przygotowane tam dania są naprawdę smaczne.

Uwaga!  Nie każdego dnia możemy wjechać na wieżę. Mnie dwa razy odesłali do domu,z powodu mgły. Udało się dopiero za trzecim razem.  
Na poziom restauracyjny wejdziemy tylko, jeśli będą wolne stoliki.

Ceny biletów
12,50 dorośli
  8,00 dzieci od 3 do 16 lat
  0,00 dzieci poniżej 3 roku życia    

Czym dojechać:
 U-Bahn  U2, U5, U8 Alexanderplatz 
U-Sahn  S3, S6, S7, S9 Alexanderplatz
Autobus  100, 142, 157, 200, 257, 348
Tramwaj  2, 3, 4, 5, 6     



2. Fontanna Neptuna (Neptunbrunnen).



























Fontanna Neptuna została zaprojektowana przez przedtawiciela neobaroku, malarza i rzeźbiarza Reinholda Begasa. Należy ona do jednych z najstarszych i najpiękniejszych fontann w Berlinie. Na obecnym miejscu stoi dopiero od 1961 roku, wcześniej umiejscowiona była na południowej elewacji pałacu berlińskiego. Fonatannę odsłonięto w 1891. Była prezentem magistratu dla cesarza Wilhelma II.
Inspiracją dla Begasa przy tworzeniu dzieła były rzymskie fontanny Berniniego oraz fontanna Latony  w Wersalu.
Dynamicznie usytuowany na wielkiej muszli Neptun znajduje się w otoczeniu czterech nagich kobiet, które są personifikacjami czterech największych rzek Niemiec : Łaby, Renu, Odry i Wisły.    




3. Czerwony ratusz. (Rotes Rathaus)




























Znajdując się w pobliżu Fontanny Neptuna trudno nie zauważyć Czerwonego Ratusza będącego siedzibą burmistrza miasta oraz rządu Berlina. Nazwa Czerwony Ratusz pochodzi od koloru cegły, z której został zbudowany. Budynek reprezentuje styl późnego renesansu. Jego autorem jest niemiecki architekt Hermann Friedrich Wäsemann. Ciekawym elementem gmachu jest jego 74 metrowa dzwonnica.
W czasie wojny Czerwony Ratusz został poważnie uszkodzony. W jego rekonstrukcji (i wielu innych budynków Berlina) duży udział miały tzw. ''Trümmerfrauen'' - ''kobiety z gruzów'', które bardzo ciężko pracowały, by usunąć 100 milionów ton gruzu powstałego podczas bombardowania. Dlaczego kobiety? Dlatego, że mężczyźni polegli na wojnie, byli mocno okaleczeni, albo przebywali w tym czasie w alianckich obozach. Pracę tych kobiet upamiętnia posąg kobiety ustawiony twarzą do wejścia ratusza. 

Czym dojechać:
U-Bahn  U2, U5, U8 Alexanderplatz
U-Sahn  S3, S5, S7, S75 Alexanderplatz, Hackescher Markt
Autobus  248, M48, TXL
Tramwaj  M4, M5, M6
  

4. Katedra w Berlinie. (Berliner Dom)



























Neorenesansowa  ewangelicka budowla wzniesiona w latach 1894 - 1905. Została zaprojektowana przez architekta Juliusa Carla Raschdorffa, jednego z najznamienitszych niemieckich architektów przełomu XIX i XX wieku. Powstała w miejscu starego, skromnego, barokowego kościóła  z 1465 roku i miała być najważniejszym protestanckim budynkiem sakralnym w całym kraju, a także kontrapunktem dla katolickiej Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. Do 1918 Berliner Dom służył Hohenzollerom jako królewski kościół rodzinny. Jego nawa kryje 90 sakrofagów  ze szczątkami członków rodu.
W  czasie wojny katedra została poważnie uszkodzona podczas bombardowań dokonywanych przez siły aliantów, a następnie prowizorycznie zabezpieczona, by chronić to, co pozostało z jego wnętrza. Odbudowę rozpoczęto dopiero w 1975 roku.  
W budynku znajduje się 1500 miejsc. Ze względu na piękno katedry, to właśnie tu najczęściej prowadzone są msze z okazji obchodów  różnych świąt państwowych lub innych, ważnych dla Niemców uroczystości.

Na co zwrócić uwagę:
- ołtarz Friedricha Augusta Stülera
- babtysterium Christiana Daniela Raucha
- mozaikowy portret apostoła Piotra
- organy Sauera
- królewski grobowiec
- neobarokowa ambona
- piękne witraże

Więcej na: www.berlinerdom.de

Godziny otwarcia:
Pn - sb 9.00 - 22.00
Nd. 12.00 - 20.00

Czym dojechać:
Autobus  100, 200, N2 Lustgarten; M48, TXL Spandauer Str./Marienkirche
Tramwaj  M4, M5, M6



5. Bebelplatz.





















6. Gendarmenmarkt.


















7. Checkpoint Charlie.




















8. Topography of Terror.
















9. Potsdamer Platz.


















































10. Boulevard der Stars.








































11. Henriette Herz Park.


















12. Pomnik ofiar holocaustu (Denkmal für die ermordeten Juden Europas).






























13. Brama Brandenburska (Brandenburger Tor).
































































Dodatkowo, jeśli ktoś lubi zwiedzać i wciąż czuje niedosyt proponuję dalej udać się pod Kolumnę Zwycięstwa  (Siegessäule), a stamtąd do Schloss Charlottenburg. Niestety cieżko tam czymś dojechać.

Pokonanie trasy od wieży do Reichstagu to dobre parę kilometrów. By uczcić swoje małe zwycięstwo proponuję wieczorem udać się na Bergmannstrasse ( dzielnica Kreuzberg). To ulica pełna urokliwych kawiarenek i restauracji. Można wybierać spośród kuchni z całego świata. Ale Bergmannstrasse to nie tylko pyszne jedzenie, ale też wspaniała architektura. W 1964  zabudowę otaczajacą tę ulicę wpisano do rejestru zabytków.


Jak zwiedzać, żeby dużo zobaczyć, nie nachodzić się i nie wydać zbyt dużo pieniędzy?

Trzeba wsiąść w autobus nr 100. ;)  Jedzie przez Alexanderplatz, Marienkirche, Lustgarten (czyli obok Berliner Dom i Altes Museum), przejeżdża obok Bebelplatz,  Brandenburger Tor, Reichstag, Haus der Kulturen der Welt, Siegessäule (Kolumna Zwycięstwa) ,  mija liczne ambasady, ku'damm, kościół Cesarza Wilhelma, Zoologischer Garten. Bilet na autobus linii 100 kosztuje tyle samo co na wszystkie inne linie - 2,70. W czasie 2h ( tyle możemy poruszać się na jednym bilecie) możemy do woli wysiadać, a potem kontynuować wycieczkę.

Czym najlepiej poruszać się po mieście?
Najlepiej rowerem! W Mitte (centrum) można  wypożyczyć rower (na cały dzien) już za 5 euro.


Zapraszam również na moją stronę na Facebooku - Moje Miasto Berlin

zdjęcia 2.4,5, 7, 8, 12, 15, 21 pochodzą z google.com, ale zostały przeze mnie trochę przerobione.

8 komentarzy:

  1. O! Fajnie, że powstał taki blog :). Będę Cię z pewnością śledzić, bo w Berlinie bywa dosyć regularnie, ale oczywiście nie poznałam jeszcze całego miasta. Jeśli mogę od siebie coś dodać - fajnie by było gdybyś dodała jakieś własne/opisy/wrażenia/ spostrzeżenia dot. tych miejsc + większe zdjęcia :). Pozdrawiam i do poczytania!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No wlasnie dzis planowalam wstawic kilka informacji o tych miejscach. Zdjecia powiekszylam, faktycznie takie duze lepiej wygladaja :) Nie przeszkadza, ze tak troche wystaja? Mi sie w sumie to calkiem podoba.

      Usuń
    2. Mi tam nic nie wystaje, a teraz dużo przyjemniej się je ogląda :)

      Usuń
  2. Doszlam w koncu jak zmienic ustawienia ha ha. :) Dziekuje, mi tez lepiej sie oglada.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szukałam czegoś, gdzie ktoś sensownie napisze o tym, co można zwiedzić w Berlinie przez 1 dzień i na szczęście znalazłam Twojego bloga. Kilka lat t emu również byłam na krótkiej wycieczce po Berlinie, ale nie przygotowałam się odpowiednio, teraz na pewno skorzystam z Twoich wskazówek i najpewniej podążymy tym szlakiem. :) Dobrze, że piszesz o autobusach, cenach itd. są to cenne wskazówki, szczególnie, jak jedzie się na krótko i nie ma czasu na dowiadywanie się o wielu rzeczach samodzielnie na miejscu.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zawsze kiedy wybieram sie do jakiegos miasta chce o nim wiedziec jak najwiecej jeszcze przed wyjazdem. Atrakcje, ceny i tak dalej. Staram sie, by moj blog byl przydatny osobom , ktore wybieraja sie do Berlina. Mam nadzieje, ze moje wskazowki sie przydaly. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. A jesli ktos wybiera sie do Berlina na dluzej, polecam rowniez wycieczke do Poczdamu. Mozna tam sie dostac berlinska komunikacja miejska. Wystarczy kupic bilet ABC i wsiasc w S-Bahn numer 1, jadacy w kierunku Potsdam Bhf. Poczdam szczegolnie piekny jest wiosna. Cena biletu ABC wynosi 3,30 i upowaznia nas do przejazdu na trasie Berlin - Poczdam. Na tym samym bilecie mozemy takze przeplynac sie statkiem (nalezacym do BVG) po wodach Poczdamu.

    OdpowiedzUsuń