czwartek, 17 kwietnia 2014

Lotnisko Tempelhof - największy park miejski na świecie.

Jednym z moich ulubionych miejsc w Berlinie jest teren po nieczynnym już lotnisku Tempelhof. Historyczne lotnisko zamknięto po 85 latach jego istnienia. Spadająca liczba odpraw spowodowała, że Tempelhof przynosiło straty wysokości 15 milionów euro rocznie. Ostatni samolot odleciał stąd 30 października 2008 roku o godzinie 21.15 w kierunku Mannheim. W maju 2010 tereny dawnego lotniska liczące blisko 400 hektarów stały się największym parkiem miejskim na świecie. Lotnisko jest nadal ogrodzone, więc przybywający tam turyści mogą mieć problem z odnalezieniem wejść. Najlepiej kierować się w kierunku, który wskazują różowe strzałki na płocie. Mimo tej małej niedogodności Tempelhof jest bardzo chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców Berlina, jak i turystów. Od samego rana, niezależnie od pogody przybywa tu masa ludzi by uprawiać sport lub nacieszyć się pięknem przyrody. Dawne pasy startowe mają idealną nawierzchnię. Świetnie nadają się do biegania, jazdy na rowerze, wrotkach, deskorolce,segwey, uprawiania windskatingu i kite skatingu. Park Tempelhof to także doskonałe miejsce na spacery z psem. Specjalnie dla czworonogów wydzielone są trzy duże tereny w różnych częściach parku. Dla dzieci park stał się ulubionym miejscem na puszczanie latawców czy sterowanie zdalnym samolotem. Na terenie dawnego lotniska znajduje się także skate park i kilka boisk, m.in. do gry w piłkę, tenisa, koszykowki i do amerykanskiego foot ballu. Na lotnisku znajdziemy rowniez punkt naprawy rowerow, wypozyczalnie sprzetu sportowego, a nawet mala biblioteke. Berlińczycy przychodzą tu również grillować (wyznaczone miejsca), poczytać książkę, poleżeć, odpocząć.
Środkową część  parku stanowi rezerwat ptaków. Od kwietnia do lipca ptaki wysiadują tam swoje jaja. Nieopodal rezerwatu znajdują się drewniane korytka, w których okoliczni mieszkańcy uprawiają koperek, ogórki, tulipany, sałate, truskawki itp., ale tak naprawdę te ogródki są tylko pretekstem do tego, żeby na świeżym powietrzu spotkać się z sąsiadami.  W parku realizowane są też różne ciekawe projekty. Wszystko co tu powstaje jest tworzone ze śmieci, więc w niektorych miejscach  początkowo można odnieść wrażenie, że przebywa się na jakimś złomowisku, ale przy bliższym zapoznaniu się z projektem wydaje się on nawet ciekawy. Jednym z ciekawszych miejsc w parku jest tzw. mini art golf, to mimigolf wykonany ze starych części samolotów, zardzewiałych widelców, plastikowych owoców itp. Pole golfowe posiada 18 dolków, każde z nich zostało zaprojektowane przez innego artystę.
Teren dawnego lotniska jest tak ogromny, że nawet gdy jest wynajmowany na festiwale, pod plany zdjęciowe, eventy dla firm i targi mody, to pewna część nadal pozostaje dostępna dla odwiedzających. Również Budynki i hangary otaczające park  są wynajmowane. Odbywają się tu koncerty, wystawy, targi, a w głównym kompleksie budynku mieszczą się biura.

 Wstęp wolny.
Godziny otwarcia:
Styczeń: 7:30 bis 17:00 Uhr
Luty: 7:00 bis 18:00 Uhr
Marzec: 6:00 bis 19:00 Uhr
Kwiecień: 6:00 bis 20:30 Uhr
Maj: 6:00 bis 21:30 Uhr
Czerwiec: 6:00 bis 22:30 Uhr
Lipiec: 6:00 bis 22:30 Uhr
Sierpień: 6:00 bis 21:30 Uhr
Wrzesień: 6:00 bis 20:30 Uhr
Październik: 7:00 bis 19:00 Uhr
Listopad: 7:00 bis 18:00 Uhr
Grudzień: 7:30 bis 17:00 Uhr

Zapraszam także na moją stronę na Facebooku - Moje Miasto Berlin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz