środa, 5 listopada 2014

Berlin murem podzielony!

 W ten weekend Berlin znów zostanie podzielony. Odtworzona zostanie granica dzieląca dawniej  wschodnią i zachodnią część miasta, jednak zamiast muru  z drutem kolczastym i strażnikami będa  balony!  Projekt nosi tytuł ''Lichtgrenze'', a jego pomysłodawcami są Christopher i Marc Bauder. Od piątku do niedzieli zarówno mieszkańcy , jak i turyści będą mogli prześledzić dokladną drogę muru berlińskiego. Trasa przebiegać będzie od Bornholmer Strasse do Mauerpark i Muzeum Muru Berlińskiego na Bernauer Strasse, obok Reichstagu, Bramy Brandenburskiej i Checkpoint Charlie do East Side Gallery.  8000 świateł - białych balonów upamiętniać będzie podział Berlina. ''Lichtgrenze'' towarzyszyć będą liczne wystawy, koncerty, imprezy i wycieczki z przewodnikiem.

Balony rozstawione zostaly na 15 km, ale w rzeczywistosci dlugosc muru wynosila 156 km. Mur przechodzil nie tylko przez srodek miasta, oddzielajac wschod od zachodu, ale otaczal cala zachodnia czesc miasta tworzac z niej swego rodzaju getto.

Po zakończeniu II wojny swiatowej Niemcy ( takze i Berlin ) zostaly podzielone na 4 strefy okupacyjne, administrowane i kontrolowane przez Zwiazek Radziecki, Francje, Wielka Brytanie i USA. W wyniku wielu nieporozumien w lecie 1945 Berlin podzielono  na czesc Wschodnia i Zachodnia. Odtad zeby przekroczyc granice trzeba bylo posiadac specjalne zezwolenie. Po postawieniu granicy zaczely sie masowe ucieczki ze Wschodu na Zachod. Zeby  zatrzymać narastającą falę ucieczek, które wyludniały kraj, przygotowano tajny plan, ktory zakładał odgrodzenie Berlina Zachodniego od terytorium NRD.
Mur rozpoczęto budowac w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961 roku. 23 czerwca 1963 zaczęto tworzenie wzdłuż muru pasa tzw. ziemi niczyjej, zaminowanej i strzeżonej przez mechaniczne "potykacze”, czujniki, systemy automatycznego ostrzału. Przez lata po stronie enerdowskiej mur był umacniany, otaczany okopami, systemem strażnic oraz czujników laserowych.. Po stronie zachodniej przy murze znajdowały się tylko tarasy widokowe, pozwalające spojrzeć na drugą część miasta. Granica byla pilnowana przez straznikow  na ponad 300 wieżyczkach, a ponad 250 stanowisk wartowniczych strzegły dodatkowo psy. 161 kilometrów pasa granicznego oświetlono. Jeszcze na początku 1989 roku muru strzegło 11,5 tys. żołnierzy uzbrojonych w miotacze ognia i transportery opancerzone oraz 500 cywilów , a mimo to udalo sie zorganizowac  5.075 udanych ucieczek na zachod.
 Mur Berliński padł w nocy z  9 listopada na 10 listopada 1989. To wynik tzw. Jesieni Ludów, gdy jednym z żądań ulicy była wolność podróżowania. 
 9 listopada 1989 sekretarz Komitetu Centralnego komunistycznej SED Guenther Schabowsky zapytany przez zachodniego dziennikarza o to, kiedy ludzie będą mogli bez przeszkód przekraczać granicę NRD odpowiedział: ''Według moich informacji [...] natychmiast, niezwłocznie'' . Słysząc to na barierę oddzielającą dwie części Berlina ruszył tłum. Do północy wszystkie przejścia  graniczne między zachodnia i wschodniaczescia Berlina zostały otwarte. Na Kurfuerstendamm ludzie padali sobie w objęcia. W knajpach serwowano darmowe piwo. Bundestag przerwał posiedzenie, by wyrazić radość z tego, co się stało. Posłowie spontanicznie odśpiewali hymn... I tak naprawdę w świadomości świata to wydarzenie, a nie sukcesy Solidarności, stały się symbolem obalenia tzw. komuny.
zdjecia pochodza ze strony: http://weburbanist.com

wiecej na mojej stronie facebooka: Moje Miasto Berlin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz