wtorek, 18 lutego 2014

Czym najlepiej dojechać do Berlina?

Do Berlina z Polski  dojechać można na różne sposoby. Mi znane są cztery:

1. samochodem własnym (jednak jeśli chcecie poruszać sie po centrum miasta zalecane jest abyście posiadali specjalną zieloną naklejkę na przedniej szybie)

2. pociągiem
3. Korzystąjac usług z przewoźników typu Berlineks
4. Autokarem np. PolskiBus


Poruszanie się po Berlinie własnym autem jest najwygodniejsze, ale jeśli nie posiada się nawigacji to łatwo się zgubić. Dodatkowo, jeśli chcemy poruszać się po centrum,  ważne jest posiadanie zielonej naklejki tzw. ''ekologicznej''. Umieszcza się ją na przedniej szybie. W naklejkę można się zaopatrzyć w urzędach komuniakacji (tam cena naklejki wynosi od 5 -15 euro) lub na stacjach diagnostycznych (np. DEKRA, TÜV), gdzie cena może być wyższa. Naklejkę można nabyć także w Polsce. . Mandat za brak naklejki - 40 euro. Po więcej informacji na temat naklejki odsyłam na stronę Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie:  http://berlin.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ruch_drogowy_i_transport_1610/zielone_strefy?printMode=true

                                                                 zdjęcie pochodzi ze strony http://auto-swiat.pl

Druga opcja to podróż pociągiem. Jeżeli ruszacie ze Szczecina warto skorzystać z tzw. biletu grupowego. Oczywiście sami go nie kupujcie. Idźcie na peron, z którego odjeżdża pociąg do Berlina, a ludzie sami będą Was zaczepiać, pytając czy chcecie dołączyć do grupy. Warto. Za bilet wówczas zapłacimy ok. 6 euro. Ja najczęściej właśnie w ten sposób jeżdże do Polski (Gusundbrunnen 08:05, jest jeszcze o 17.16). Nigdy mi się nie trafiło, żeby zabrakło człowieka zbierającego grupę. Niezależnie od dnia tygodnia zawsze ktoś się wybiera do Polski. Jedyny problem jest taki, że  ze Szczecina do Berlina odchodza tylko 2 bezpośrednie pociagi: o 6.11 rano i  19.52 (bardzo dużo jest pociągów z jedną przesiadką). Wiecej na temat biletow i grup na stronie facebooka : https://www.facebook.com/groups/brandenburg.szczecin/

 Jesli ktoś boi się przesiadek może skorzystac z usług przewoźników typu berlineks. To bardzo wygodny sposób podróżowania, z którego sama często korzystam. Z początku jeździli jak rajdowcy, ale ostatnio (być może kierowcy się zmienili) jeżdżą dużo spokojniej, a jazda mija naprawdę przyjemnie. Odjezdżają spod dworca w Szczecinie średnio co dwie godziny. : 5:20, 7:00, 9:00, 10:20, 12:15, 14:45, 15:30, 17:30, 19:30.
Najlepiej jednak wcześniej zarezerwować sobie miejsce w samochodzie na konkretną godzinę, dzwoniąc do nich lub wysylając smska :)  Za przejazd pobieraja 50 zł (mozna tez placic w euro). Studenci i dzieci  taniej (za okazaniem legitymacji). Mają nawet opcje zakupu biletu  on-line. Jesli ktoś często bywa w Berlinie może zbierać ich stempelki (jeden stempelek za przejazd). Po zebraniu odpowiedniej sumy stempelków jeden przejazd gratis. Zainteresowanych odsyłam na stronę: www.berlineks.com. Uwaga! Jesli wybieramy sie z Berlineksem lepiej byc chwile przed czasem. Nie czekaja na spoznialskich ani minuty!
 Tym z Was, którzy wybierają sie do Berlina z dużych miast Polski polecam podróż autokarem. Nie trzeba sie przesiadać, ani stresować, ze pociąg sie spóźni, że nie dojedzie na czas, stanie i nie ruszy, że pani w kasie sie pomyliła i teraz trzeba dopłacać itp. Po co to komu.? Autokar często nawet wychodzi taniej, a jeżeli rezerwuje się bilet  dużo wcześniej to niekiedy wychodzi śmiesznie tanio.Zapraszam także na moją stronę na Facebooku - Moje Miasto BerlinBrak komentarzy:

Prześlij komentarz