sobota, 22 lutego 2014

Poruszanie się komunikacją miejską w Berlinie.


Myślicie, że poruszanie się komunikacją miejską po Berlinie jest proste? Tak mogłoby się wydawać, ale tak naprawdę nietrudno o pomyłkę.
Oto kilka rad jak poruszać się po mieście nie tracąc pieniędzy na nieprzewidziane wydatki.
1. Nigdy nie wracaj na tym samym bilecie. To są bilety w jedną stronę, mimo, że na dwie godziny. Ja na początku robiłam tak, że kupowałam bilet, załatwiałam sprawę na mieście  i na tym samym bilecie wracałam. Miałam więcej szczęścia niż rozumu.  Tak robić nie wolno. Wolno za to po drodze do jakiegoś miejsca wysiąść, pozwiedzać, a potem jechać dalej. Oczywiście trzeba zmieścić w dwóch godzinach.
2. Po zakupie biletu od razu go skasuj.  Ludzie często o tym zapominają. Bilet musi być skasowany zanim wsiądziemy do U-bahn/ S-bahn. Nie kasuje się tylko biletu kupionego u kierowcy autobusu.
3.   Jeśli kupujesz bilet u kierowcy sprawdź czy na pewno dał Ci dobry bilet. Zdarza się,  że  kierowca się  pomyli i skasuje nas 2,70, a wyda bilet na krótką trasę (za 1,60). Jeżeli się w czasie nie zorientujemy będziemy musieli kupić drugi bilet, bo na tym za 1,60 możemy przejechać 3 stacje U-bahn  lub 6 przystanków autobusem. 
4. Zawsze sprawdź czy jedziesz w dobrym kierunku. Na każdej stacji jest napisane za ile czasu przyjedzie U-bahn / S-bahn i w jakim kierunku jedzie, a także, i co najważniejsze, przez jakie stacje. Bywa, że dwa S-bahny o tej samej nazwie jeżdżą zupełnie inną trasą.  W ten prosty sposób niechcący można się znaleźć w strefie C, czyli poza Berlinem. Już nawet nie w tym problem, że trzeba kupić bilet na strefę C (3,30), żeby wrócić do miasta, ale w tym, że marnuje się strasznie dużo czasu.  
Zawsze trzeba zwracać uwagę  na wyświetlane informacje. W Berlinie zbyt często są wprowadzane zmiany, by jeździć na pamięć. 


Jak korzystać ze strony BVG?

Jeśli nie wiecie jak dotrzeć do miejsca, które was interesuje, wystarczy , że skorzystacie ze strony BVG (www.bvg.de) . Wszystko stanie się jasne. Wystarczy wejść na www.bvg.de . W miejscu ''Start'' wpisujemy ulicę , z której ruszamy, a w ''Ziel'' miejsce, do którego chcemy się dostać. Poniżej ustawiamy jeszcze datę (Datum), godzinę (Zeit), a nastepnie klikamy ''Suchen''. Strona pokaże nam najlepsze połączenia między tymi miejscami. Następnie klikamy ''Verbindung suchen''.  Pojawia nam się informacja. Najpierw, o której godzinie musimy wyjść z domu i ile metrów przejść do przystanku.  Nastepnie mamy informację, o której odjeżdża nasz autobus (Bus) lub pociąg regionalny (Re), S-Bahn (S), U- Bahn (U) i nazwę przystanku, z którego ruszamy. Pod tym pojawia nam się napis  np. ''Richtung S+U Zoologischer Garten'', to znaczy, ze ten autobus/pociąg czy S/UBahn jedzie w kierunku Zoologischer Garten.  Pod ta informacja napisali nam jak często jeździ ten autobus w tamtym kierunku lub o której mamy następny, w razie jakbyśmy spóźnili się na ten. Kolejna informacja to godzina, o której autobus będzie na interesującym nas przystanku i nazwa przystanku,  na którym mamy wysiaść np. ''S Südkreuz Bhf''. Jeśli przesiadamy się na pociąg pojawia się jeszcze numer peronu (Gleis). Możemy sobie wybrać wcześniejsze połączenie od proponowanego. W tym celu musimy kliknać napis ''Früher'' na górze strony. Jeśli chcemy późniejsze połączenie, klikamy ''Später'' na dole strony. Powinna także pojawić nam się informacja jakiego biletu potrzebujemy. Pierwsza cena, jest to cena biletu normalnego, a ta poniżej, to cena biletu ulgowego.

 
Uwaga! Jeśli znajdujecie się przed przejściem dla pieszych przy którym nie ma świateł,  od razu przechodźcie. Niemcy zawsze zatrzymują się przed pasami i przepuszczaja pieszych (zgodnie z przepisami). 


Ceny bieltów:
2,70 normalny (na 2 godziny) - Einzelticket
1,60 krótka trasa  ( 3 stacje U-bahn lub S-bahn lub 6 przystanków autobusowych) - Kurzfahrstrecke
6,90 całodniowy (Tageskarte)
29,50 tygodniowy (7-Tage-Karte)

W atomatach sprzedających bilety jest do wyboru także język polski!

Więcej na temat komunikacji w Berlinie znajdziecie na : www.bvg.de
Zapraszam także na moją stronę na Facebooku - Moje Miasto Berlin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz